Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše o krmení morčat

9. 6. 2007
Co je hlavní složkou potravya) Seno - a) Seno - je zdrojem syrové vlákniny a morče ho musí k dispozici vždy v dostatečném množství.

b) Vitamin C - Morče je spolu s člověkem a primáty jediným savcem, který si nedokáže v organismu syntetizovat vitamin C, a musí mu být proto denně dodáván s potravou. Nedostatek vitaminu C vede k onemocnění, snížení obranyshopnosti organismu a následně k úhynu, proto se nesmí jeho význam podceňovat.
Vitamin C může morče dostávat ve formě tablet nebo kapek do vody a jsou k dostání i některá hotová krmiva, která jej obsahují.
Asi nejlepším zdrojem vitaminu C zůstává pro morčata čerstvá zelenina a ovoce, např. jablka, čekanka, mrkev i s natí, kadeřavá kapusta, štěrbák. Mě se osvědčily také mandarinky, kiwi a růžičková kapusta. Opatrně by se měl podávat salát a zelí, ale zdravému zvířeti, které má k dispozici dostatek sena, by neměla ani tato zelenina jakkoliv ublížit.
Zeleninu podáváme čerstvou, raději omytou a v žádném případě zkaženou nebo napadenou plísní. Tráva je přirozenou potravou morčat, ale není dobré ji trhat ve městě např. ve veřejných parcích, kde může být znečistěná prachem a psími výkaly. V létě vozím trávu ze zahrady a uchovávám ji v igelitové tašce v lednici - v přihrádce na zeleninu. Pokud je jí víc, nechávám ji volně na balkoně, kde během tdne proschne na čerstvé seno. Nemáte-li zahradu, můžete natrhat alespoň pampeliškové listy, které důkladně omyjte.
Obsah vitamínu C je poměrně hodně variabilní v různých druzích zelenin a ovoce viz. následující tabulka :

 

zelenina / ovocemg vitamínu C na 100 g výrobku
  
brokolice113
čekanka114
hruška4
jablko10 / 12
jahody60
kadeřavá čekanka10
kadeřavá kapusta100 / 125
kapustičky150
květák70 / 80
mrkev5
paprika100 / 150
petržel172
pomeranč50
rajčata25
salát35
šípky500
špenát25 / 50
zelená okurka10
zelí80


c) Směs obilí (ovesné vločky, pšeničné vločky, žitné vločky, ječmen, žito, pšenice, lisovaná vojtěška granule) - slouží jako základní krmivo vedle sena, ale pozor na sklon většiny morčat k přejídání se! Vybíráme směsi, kde není mnoho složek bohatých na tuky (slunečnicová semínka, burské oříšky). Spotřeba krmiva je variabilní, ale průměrně sežere morče přibližně 60 gramů potravy denně. Překrmování může vést ke ztučnění jater a dokonce k následnému úhynu. Pokud je vaše morče obézní, neuškodí mu občasná týdenní až desetidenní dieta o senu a vodě a také občasné proběhnutí po bytě.

d) Pití - Při dostatku trávy nebo jiného šťavnatého krmení morče nepotřebuje pít a ve své původní domovině ani nepije. Přesto je vhodné - a při krmení senem a suchou směsí i nezbytné - podávat mu čerstvou vodu. Vhodná je napáječka, protože voda se tak snadno neznečistí jako v misce, kterou si morče navíc snadno (a někdy i schválně) převrhne. Pokud si nejste jisti, že vaše morče umí pít z napáječky, podávejte mu vodu v misce. Také oslabená nebo nemocná morčata raději pijí z misky než z napáječky, na což je potřeba v podobných situacích pamatovat.
Některá morčata mají ráda i mléko, ale to je potřeba podávat zpočátku opatrně, aby nezpůsobilo trávicí problémy. Může být vhodné pro březí a kojící samičky, které si na něj v tomto období rády navyknou. Měla jsem morčici, která milovala seno polité mlékem z převržené misky - skoro jako by viděla reklamu na zdravou snídani :-).

Moje zkušenost - jak naučit morče pít z napáječky (Dominika): "Já to svoji morčici Eli naučila tak, že jsem vymačkla kapičku z napáječky, strčila ji tu visící kapku na tyčce před nos a chvíli ji vymačkávala vodu ven, ona pila, pak jsem přestala a ona už začala ohlodávat tyčku s kuličkou a pila sama."

e) Na broušení zubů poslouží větvička z ovocného stromu nebo vrby, tvrdé pečivo. K chuti přijde morčeti i minerálová nebo solná kostka.



2) Co jen občas a v malém množství

Lístek salátu nebo zelí, kousek banánu, kousíček kapusty (jen opravdu málo a zřídka, protože způsobuje plynatost, kterou citlivé trávicí ústrojí morčat těžko snáší).



3) Co vyjímečně jako pamlsek pro potěšení

Malinký kousek sušenky, oblízat víčko od jogurtu, trošku ovocného džusu, piškot, bonbóny pro morčata (ne všechny jim chutnají).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

idiotka?

(Radek, 29. 4. 2016 10:47)

Jaká idiotka by morčeti dávala lidské jídlo? Jogurt? Sušenky? Bonbóny?
To snad nemyslíte vážně?!?!?!?!

Morce a mleko

(Elip, 23. 12. 2014 14:20)

Chtěla jsem se zeptat. Jestli. Může. Morce pit mleko

morče

(martin, 8. 9. 2013 14:47)

fakt dobry

Potřebuju poradit

(Tereza, 28. 12. 2011 8:04)

Ahoj chci se zeotat ohledně stravy.Naše morčátko se jmenuje Vilík ale pří de mi že moc jí.Dávám mu 2x denně a tak asi když se spojí palec s protředňíčkem a granulí tak skoro 2 hrstky.Nejí moc?Prosím napiš mi na morcecz@seznam.cz

Re: Potřebuju poradit

(Kája, 7. 6. 2013 10:44)

Já dávám mému morčátku polévkovou lžíci granulí na dva dny ;)))
http://morcata-m.blog.cz/

Poděkování

(Tereza Čekanová, 14. 2. 2012 16:45)

Moc vám děkuji za tyto články moc mi pomohli.. :)

Morče

(Terreza, 26. 12. 2011 9:47)

Myslím že toto jsou velmi užitečné stránky chystáme se koupit si morče a moc mi to pomohlo

KOPÍRUJE

(anonym, 30. 10. 2011 17:53)

KOPÍRAČKO!!!!!!

safsa

(Dobra rada, 28. 9. 2009 22:05)

dobra rada dik viuziju ji