Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o morče

3. 6. 2007

Také je důležité se o nás dobře strat! Je potřeba nám kartáčovat srst, stříhat drápky a občas i koupat. Ne všechny procedury jsou pro nás zábava, ale jsou důležité v péči o naše zdraví. Přečtěte si tedy základní informace o péči:

Česání a katráčování

KRÁTKOSRSTÝCH MORČAT:Obrazek

Krátkosrstým morčatům chlupy neustále vypadávají a dorůstají. Proto je potřeba mít nějaký kartáč, stačí také kartáček na zuby, a chupy pravidelně vyčesávat. Rostou jen do určité délky a pak vypadnou, takže máme pořád co česat. Pro morčata je česání většinou příjemné, mají ho jako masáž těla. Pokud se vám nechce utrácet za drahé speciální kartáče z obchodu se zvířecími potřebami, stačí když si koupíte obyčejný kartáč se ,,štětinami" v drogerii na česání malých dětí. Je jemný a pro morče jako stvořený! ;-)

DLOUHOSRSTÝCH MORČAT:Obrazek

U nich už je péče trochu náročnější. Dlouhosrstým morčatům chlupy neustále dorůstají. Česat bychom je měli každý den nebo ob den. Ze srsti je napřed nutné vybrat hobliny, seno a jiné drobnosti, které se do ní zapletly. Pak rozčesáváme řídkým hřebenem. Pokud je srst někde zašmodrchaná nebo zplstnatělá, opatrně žmolky rozčešeme nebo ustříhneme. Pokud má morče moc dlouhé chlupy, velmi mu ulevít, pokud mu chlupy ostříháte. Vhodné jsou zastřižené tak, aby je morče ,,necouralo" za sebou po zemi. Velmi mu ztěžují pohyb po kleci a zacuchávají a nabalují se jim do nich obliny.

Koupání

Někdo tvrdí, že morčata by se neměla koupat. To je otázka názoru, ale z vlastních i cizích zkušeností víme, že jim to neublíží, naopak jejich srsti ulevíme od špíny a zvláště pak v létě, když je venku. V zimě koupání pokud možno omezujte, protože je riziko prochladnutí a nemoci morčete. V létě při vedrech může vykoupání morče příjemně osvěžit. Když ho po koupání vysušíte jemně ručníkem a necháte na mírném sluníčku doschnout. Při samotném koupání postupujeme většinou takto: Nejprve nalijeme do lavoru nebo umyvadla VLAŽNOU VODU. Napustíme jí asi tolik, aby sahala morčeti asi tak po břicho. Porče opatrně vložíme do vody. Některá morčata se leknou a můžou se začít škrábat pryč. Pokud je morče zvyklé, voda mu nevadí. Následně mu jemnými proudy vody z rukou namočíme hřbet. NENAMÁČEJTE MORČETI HLAVU, ZEJMÉNA NE UŠI! Pokud je špinavé jen břicho, hřbet není nutné namáčet. Poté jemně promneme a odstraníme nejhorší špínu rukama. Poté použijeme jemné mýdlo, dětský šampón nebo speciální šampóny pro drobná zvířata, napěníme a důkladně opláchneme, nejlépe novou čistou vodou. Pořádně vypláchneme zbytky mydliny, pozor na oči a uši! Potom morče, no nechci říct vyždímáme, ale nic lepšího mě nenapadá. Prostě z něho přebytečnou vodu rukou opatrně stáhneme a položíme ho do nějakého ručníku neho hadru. Vysajeme jím ještě přebytečnou vodu ze srsti a poté necháme volně v teple uschnout, nebo v zimě můžeme použít fén, ale z větší dálky, abychom morčeti nepřipálili kožíšek! A morčátko by mělo přijít zpět do klece až bude suché, protože jinak se vlhká srst umaže ještě mnohem víc než byla předtím.

Stříhání drápků

Drápky morčatům stále dorůstají jako lidem nehty. Je třeba je stále zastřihovat. Můžete drápky dát u veterináře zkušeného chovatele nebo sami. Potřebujete k tomu nůžky nebo kleštičky na nehty. Stříhejte asi v ohybu  drápku, několik milimetrů od prokrvené části drápku. U světlých drápků je krev v drápku vidět, u tmavších je to horší - musíte odhadnout. Pokud přestříhnete a z drápku začne téci krev, nezmatkujte ale namočte kousek vaty nebo vatového tamponku do vody a přiložte na drápek dokud nepřestane krev téci. Případně použijte lehkou dezinfekci. My většinou použijeme peroxid vodíku 3% .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Morče a králík

(:*, 18. 8. 2013 20:26)

jasně! ;) kamarádka má morče u králíka už 5 let ;)

Re: Morče a králík

(ANÍK, 1. 12. 2013 16:38)

Moje kámoška měla králíka a já mám morče a když jsme je daly k sobě tak se nic nedělo, dokonce byli kamarádi ;D

Re: Morče a králík

(kikina, 6. 5. 2014 8:56)

ne

chikitka

(valinka , 23. 8. 2013 16:18)

mam moc rada morčata obvlazd svoji chikitku

metísek

(kristýna, 6. 5. 2014 8:55)

Mam rada morčata

upravené morče

(v.mojzesova, 5. 5. 2014 20:44)

Chceš být jako já? Musíš splňovat alespoň tuto podmínku: přihlas své morče do mé soutěže kde by Kubík už dávno byl když by to nebyla má soutěž a čekej jestli vyhraješ. Vítěz získá přes mail diplomek který si můžeš vytisknout.

Re: upravené morče

(v.mojzesova, 5. 5. 2014 20:45)

www.morcatkokubicek.webnode.cz

morče

(v.mojzesova, 23. 4. 2014 18:06)

Ahoj
Prosím napiště mi sem svůj mail potřebuji zjistit jestli mám morče rozetové (co mi řekli v obchodě) nebo si myslím že mám druh morčete peruánského (je s visícími chlupy a pak s rozcuchanými které si myslím že mám). Abyste věděli tak vám budu psát z mailu v.mojzesova@seznam.cz

voda

(v.mojzesova, 20. 4. 2014 15:10)

Ahoj chci se jenom ujistit že se opravdu morčata mohou koupat. Mám morče rozetové-Kubíčka www.morcatkokubicek.webnode.cz a může se koupat?

Poraď mi

(Ája, 3. 5. 2013 9:47)

Prosimrě adri,čistí se morčeti i zubi.

Re: Poraď mi

(fida moje morce, 1. 3. 2014 8:35)

ahoj morčeti se necisti zuby protoze je maji hezky bílé no proste se morčatku zuby nečistí

Morče

(Roman, 9. 2. 2014 20:40)

ahoj chtěl bych se zeptat jestli b se 2 samci neprali kdybych je měl v jedný kleci! mám jednoho samce dospělého mám ho už 1 rok a chtěl bych si pořídit ještě jednoho ale bylo by to mládě tak nevím jestli by ten dospělej samec nějak neublížil tomu mláděti! tak prosím poradte děkuji! :)

help

( :D, 2. 2. 2014 16:29)

jak mam morce naucit na zachod?

nemoc nebo omyl?

(kateřina, 31. 1. 2014 16:02)

moje morče má něco u oka nemá tam chloupky a u druhého oka taky, jenže nad okem a má tam něco bílého a ve výšce očí uprostřed taky nemá chloupky nevíte někdo co to je?

otázka

(kateřina, 31. 1. 2014 15:54)

a můžou se morčátka mýt i v písku jako třeba činčili? a nebo jenom ve vodě

ale musíte být poučení

(morčata jsou fajn , 9. 1. 2014 20:39)

Je to poučné
Je to krátké

MÁM OTÁZKU !!!

(K :), 30. 11. 2013 17:44)

Ahoj, chtěla jsem se zeptat :
- Můžu mýt morče šamponem pro psi a kočky a jak často ?
- Jak často stříhat drápky ?
- Může jíst morče sirové maso ?
- Můžu používat kšíry pro králíky a fredky i pro morče ?
- Může jíst morče mokrou trávu, pampelišky, čtyřlístky ... a jaká kytka či bylina je pro morče jedovatá nebo nevhodná ?

Vým že je toho hodně, ale prosím pokus se na mé otázky odpovědět.
Už předem Děkuju K. :)

Re: MÁM OTÁZKU !!!

(K :), 6. 12. 2013 19:28)

Prosím odpověs mi !!!

sexy morče

(blázen, 6. 1. 2013 13:41)

miluju morčata ale česani nerada dělám a nemám ráda morčata ahoj

Re: sexy morče

(ani, 1. 12. 2013 16:42)

Ahoj nehráblo ti?