Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o morče

3. 6. 2007

Také je důležité se o nás dobře strat! Je potřeba nám kartáčovat srst, stříhat drápky a občas i koupat. Ne všechny procedury jsou pro nás zábava, ale jsou důležité v péči o naše zdraví. Přečtěte si tedy základní informace o péči:

Česání a katráčování

KRÁTKOSRSTÝCH MORČAT:Obrazek

Krátkosrstým morčatům chlupy neustále vypadávají a dorůstají. Proto je potřeba mít nějaký kartáč, stačí také kartáček na zuby, a chupy pravidelně vyčesávat. Rostou jen do určité délky a pak vypadnou, takže máme pořád co česat. Pro morčata je česání většinou příjemné, mají ho jako masáž těla. Pokud se vám nechce utrácet za drahé speciální kartáče z obchodu se zvířecími potřebami, stačí když si koupíte obyčejný kartáč se ,,štětinami" v drogerii na česání malých dětí. Je jemný a pro morče jako stvořený! ;-)

DLOUHOSRSTÝCH MORČAT:Obrazek

U nich už je péče trochu náročnější. Dlouhosrstým morčatům chlupy neustále dorůstají. Česat bychom je měli každý den nebo ob den. Ze srsti je napřed nutné vybrat hobliny, seno a jiné drobnosti, které se do ní zapletly. Pak rozčesáváme řídkým hřebenem. Pokud je srst někde zašmodrchaná nebo zplstnatělá, opatrně žmolky rozčešeme nebo ustříhneme. Pokud má morče moc dlouhé chlupy, velmi mu ulevít, pokud mu chlupy ostříháte. Vhodné jsou zastřižené tak, aby je morče ,,necouralo" za sebou po zemi. Velmi mu ztěžují pohyb po kleci a zacuchávají a nabalují se jim do nich obliny.

Koupání

Někdo tvrdí, že morčata by se neměla koupat. To je otázka názoru, ale z vlastních i cizích zkušeností víme, že jim to neublíží, naopak jejich srsti ulevíme od špíny a zvláště pak v létě, když je venku. V zimě koupání pokud možno omezujte, protože je riziko prochladnutí a nemoci morčete. V létě při vedrech může vykoupání morče příjemně osvěžit. Když ho po koupání vysušíte jemně ručníkem a necháte na mírném sluníčku doschnout. Při samotném koupání postupujeme většinou takto: Nejprve nalijeme do lavoru nebo umyvadla VLAŽNOU VODU. Napustíme jí asi tolik, aby sahala morčeti asi tak po břicho. Porče opatrně vložíme do vody. Některá morčata se leknou a můžou se začít škrábat pryč. Pokud je morče zvyklé, voda mu nevadí. Následně mu jemnými proudy vody z rukou namočíme hřbet. NENAMÁČEJTE MORČETI HLAVU, ZEJMÉNA NE UŠI! Pokud je špinavé jen břicho, hřbet není nutné namáčet. Poté jemně promneme a odstraníme nejhorší špínu rukama. Poté použijeme jemné mýdlo, dětský šampón nebo speciální šampóny pro drobná zvířata, napěníme a důkladně opláchneme, nejlépe novou čistou vodou. Pořádně vypláchneme zbytky mydliny, pozor na oči a uši! Potom morče, no nechci říct vyždímáme, ale nic lepšího mě nenapadá. Prostě z něho přebytečnou vodu rukou opatrně stáhneme a položíme ho do nějakého ručníku neho hadru. Vysajeme jím ještě přebytečnou vodu ze srsti a poté necháme volně v teple uschnout, nebo v zimě můžeme použít fén, ale z větší dálky, abychom morčeti nepřipálili kožíšek! A morčátko by mělo přijít zpět do klece až bude suché, protože jinak se vlhká srst umaže ještě mnohem víc než byla předtím.

Stříhání drápků

Drápky morčatům stále dorůstají jako lidem nehty. Je třeba je stále zastřihovat. Můžete drápky dát u veterináře zkušeného chovatele nebo sami. Potřebujete k tomu nůžky nebo kleštičky na nehty. Stříhejte asi v ohybu  drápku, několik milimetrů od prokrvené části drápku. U světlých drápků je krev v drápku vidět, u tmavších je to horší - musíte odhadnout. Pokud přestříhnete a z drápku začne téci krev, nezmatkujte ale namočte kousek vaty nebo vatového tamponku do vody a přiložte na drápek dokud nepřestane krev téci. Případně použijte lehkou dezinfekci. My většinou použijeme peroxid vodíku 3% .

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dva samečci

(SAM, 30. 4. 2013 10:00)

Ahoj, chtěl bych se zeptat jestli můžu chovat dva samečky v jedné kleci i v dospělosti. Nebudou se prát když je budu mít od mala, jedno malé už mám a chci ještě jedno. Děkuji

Re: Dva samečci

(Denisss, 8. 5. 2013 19:59)

Ano dva samečci i když jsou spolu od mala tak se perou !!

Re: Dva samečci

(Terka, 8. 10. 2013 17:51)

Já mám dva samečky a jsou to ti njevětší kamarádi, nikdy se nepopraly :) záleží na povaze :)

Re: Dva samečci

(ani, 1. 12. 2013 16:36)

není to pravda!!! klidně můžeš mít 2 samečky...záleží to jen na jejich povaze a jestli je koupíš ve zverimexu najednou tak si myslím že nebude žádný problém

chci morče

(terka, 7. 10. 2013 17:43)

ahoj chtěla bych se zeptat kolikrát se musí morče mýt

ja mam rada morčata

(kaja, 29. 4. 2013 19:04)

hele nevíte kolik jídla spotřebuje morče???? :D :)

Re: ja mam rada morčata

(kokoška, 6. 9. 2013 18:21)

Ahoj morčátko by mělo dostat jedu polévkovou lžíci denně jako doplněk stravy. jinak se totiž živí zaleninou a ovocem.

morče

(eli, 21. 8. 2013 14:22)

mám ráda morčata

Péče

(Kamila , 6. 6. 2013 17:46)

Chci si pořídit morče a zajímalo by mě co všechno potřebuje (vybavení)?Děkuji

MORČATA MILUJI SEM TYNA ŠLINGROVÁ

(TÝNA ŠLINGROVÁ, 6. 1. 2013 13:43)

AHOJ CHCI SE ZEPTAT JESTL TU NENÍ NĚKDE ODKAZ NA SKINNY MORČE když tak můj email je : tynis.slingr.@email.cz ju ? ozvi te se dík zdar

Re: MORČATA MILUJI SEM TYNA ŠLINGROVÁ

(KIKI, 29. 4. 2013 19:08)

ahoj možna někoho znam

morče a koupání, pro všechny

(wendys, 13. 9. 2012 18:06)

Ahoj, napíšu tu krátký a účinný postup koupání morčat.
1. Předem si připravte ručník a šampon na psy nebo konkrétně na morčata.
2. Napuste si do umyvadla vlažnou vodu, stačí trochu, aby náhodou morčeti nenateklo do uší.
3. Morčátko do vody hned nepokládejte, nejdříve si namočte vodou ruku a polívejte hřbet vodou. Dejte dobrý POZOR na uši a hlavu! Tu nikdy nenamáčejte. Jednou jsme ji omylem namočili našemu pejskovy a měl z toho zánět.
4. Když se morče moc brání, radši ho jen polívejte a potom opatrně položte do vody. (Voda mu musí sahat je po břicho, nebo tak nějak).
5. Dejte si na ruku trošku šamponu, a začněte morče šamponovat hřbet a bříško. Pokud má špinavé i nožky a drápy, tak je také umyjte. A můžete i zadeček, protože dlouhosrstá morčata mohou mít chuchvalce chlupů a bopků. Naše jedno to má.
6. Když je morče už vyšamponované, tak ho jen opláchněte rukou či velmi opatrně sprchou (nezapomeňte abyste mu vodu nenalili na hlavu!). Pokud se morčátko brání, radši mu splachujte šampon jen namočenou rukou.
7. Morče zabalte do ručníku a vysušte. Pokud je morče venku a je zima, raději ho nechejte dokonale doschnout doma (dejte ho třeba do krabice a dejte mu tam třeba seno). - potom můžete morče klidně dát ven do domečku. Ale ať je opravdu suché, jinak by mohlo nastydnout a možná je i smrt morčete. Přeci je jen menší a zvládne méně než mi. Už jsem to zažila :(
!Důležité! Z vlastních zkušeností nedoporučuji morče sušit hlasitými fény, protože se může pořádně vyděsit i ohluchnout, slyší vícekrát než my.

Doufám, že nevadí, že jsem sem napsala návod, ale je to jen, aby jste se stále neptali, jak má být hloubka vody atd.. :) Pokud má někdo nějaký dotaz, napište na e-mail ivikottova@seznam.cz ale jen o morčátkách.

Otázka

(Týnka, 18. 8. 2012 17:19)

Co mám dělat,když moje morčátko je příliš plaché mám ho teprv 2 dny. Ale on se neustále bojí,a nevím jestli večer spí... Je to moje první morče, a nevim jak s nim mam zacházet.. Děkuju

Re: Otázka

(Ella Butler, 29. 8. 2012 19:39)

Pokud máš plaché morčátko tak, když mu do kotce strkáš ruku nebo mu jdeš dát žrádlo tak mu tu ruku dej očichat (je možné, že tě ze začátku kousne, ale nebolí to(-:) a potom si na ten pach zvykne a vždycky, když půjdeš mu dát žrádlo nebo ho pohladit tak mu dej tu ruku očichat a ono tě pozná Já mám také morče a je na mě tak zvyklé, že když si ho postavím vedle sebe tak mi skočí na klín(-: A neboj se o něj. Mě taky večer nespí a šustí senem, ale on se vyspí, když seš přes den pryč- po obědě.

NEPŘEHLÍDNĚTE MNĚ PROSÍM!!!!!!!

(Myška, 6. 5. 2012 16:07)

Ahoj 28.4.2012 sem sem psala otázku a ještě mi nikdo neodepsal mohu se zeptat jestli se dočkám odpovědi?

Děkuji předem Myška

NEPŘEHLÍDNĚTE MĚ PROSÍM

(MYŠKA, 28. 4. 2012 20:37)

Ještě jsem zapomněla napsat bojím se toho koupání

NEPŘEHLÍDNĚTE MNĚ PROSÍM

(MYŠKA, 28. 4. 2012 20:35)

Ahoj velmi mi to pomohlo děkuji ale bojím se abych svému morčátku neublížila mám samečka Matýska a je to asi dlouhosrsté morčátko není mu ještě rok je mu 11měsíců tak nevím abych mu neublížila a nevíš za jak dlouho se morčátko naučí chodit na vodítku? Děkuji předem za odpovědi Myška a snad mně nepřehlídneš Ahojky MYŠKA
PS:
Prosím aby mi odepsal/a přímo autor/ka tohoto bloku a máš moc krásný blok opravdu

lulu

(sabca, 16. 11. 2011 20:26)

moje morce chdi na vistavy

morče

(simča, 26. 11. 2010 19:12)

dobrý den prosím vás mužou se koupar i morčata s polodlouhou srstí?mam doma rozetové morčátko a někdy v létě když jsou na terase a venku z domečku,tak se mi zdá že je jim horko.maminka ale říká že se morčata nekoupou.muže mi někdo poradit? a jak při tom mam postupovat?odpovězte někdo prosím co nejrychleji na email simkarta.sme@seznam.cz spěchá to!!!!!!!!!!děkuji simča

aaaaaaaaaa

(luca, 4. 3. 2009 18:53)

a co ty chyby?např:porče nemá to být morče?ale jinak jsem s radami spokojená. DÍKY LUCA